Belgickej vláde hrozí zásadný rozkol pre migračný pakt OSN, ktorý odmieta aj Slovensko

5. decembra 2018
11745_charles michel 640x420.jpg

BRUSEL 5. decembra (WebNoviny.sk) – Belgickej vláde hrozí zásadný rozkol v súvislosti s migračným paktom Organizácie Spojených národov (OSN).

Hoci vláda ako celok, a najmä premiér Charles Michel, pakt hodlajú podporiť, vážne výhrady voči nemu má najsilnejšia strana belgickej vlády, Nová flámska aliancia (N-VA). Tá síce na základe koaličnej dohody nedisponuje postom premiéra a jej predseda Bart De Wever je mimo vlády, no pre existenciu belgického kabinetu je táto strana kľúčová.

Podľa najnovších signálov z prostredia N-VA by sa spor mohol na nejaký čas urovnať, keďže strana údajne považuje plány vlády v ekonomickej a sociálnej oblasti za dôležitejšie ako otázku migračného paktu, a chce sa na nich naďalej podieľať. Na základe toho N-VA signalizuje, že neodíde z vlády ani v prípade, ak premiér Michel predloží migračný pakt tento týždeň na schválenie parlamentu, čo má v pláne.

Agentúra Associated Press (AP) však pripomína, že celý problém, ktorý donedávna hrozil pádom vlády, sa môže opäť vrátiť na stôl tesne pred tým, ako bude chcieť Michel pakt o migrácii definitívne podpísať. Tento akt totiž vyžaduje súhlas vlády vrátane N-VA, a až táto situácia podľa AP preverí odhodlanie tejto strany pokračovať vo vláde aj napriek jej nesúhlasu s migračným paktom.

Viac k témam: migrácia, migranti, Nová flámska aliancia (N-VA), OSN Organizácia spojených národov, pakt o migrácii OSN, utečenecká kríza
Zdroj: Webnoviny.sk – Belgickej vláde hrozí zásadný rozkol pre migračný pakt OSN, ktorý odmieta aj Slovensko © SITA Všetky práva vyhradené.

5. decembra 2018

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?