Bezpečnejšie zvodidlá pre autá

1. decembra 2016
Bez nazvu.jpg
www.youtube.com

O bezpečnosti zvodidiel sa špekuluje už veľmi dlho a z času na čas sa objaví koncepcia nových zvodidiel, ktoré by menej poškodzovali autá pri drobných nehodách alebo autu nedovolili sa cez zvodidlá dostať.

Za príklad môžeme dať zvodidlá z oceľových lán, ktoré sa testovali pre automobily, nákladiaky a dodávky. Vozidlá po náraze do týchto zvodidiel vyšli len mierne mimo cestu, pretože ich oceľové laná vrátili späť na vozovku. Chybou nebolo pôvodné testovanie na motorkároch. Pre týchto účastníkov cestnej premávky test dopadol tragicky. Oceľové lano aj silnejšie je pre motorkára vo vysokej rýchlosti smrtiace a dokáže ho prerezať.


Teraz sa dostávame k novým zvodidlám. Tie sa volajú Eti Roller System a testujú sa v okolí Soulu. Ide o systém na seba naväzujúcich „súdkov“, ktoré majú za úlohu auto, čo najmenej poškodiť a pritom mu zabrániť v prerazení.


Tieto „súdky“ sú 96 cm vysoké a ich priemer je 40 cm. Nechýbajú im reflexné prvky a tak sú dobre viditeľné aj počas tmy z veľkej diaľky. Valčeky sa jednoducho otáčajú okolo vlastnej osi a napomáhajú, tak auto viesť po zvodidlách. Bohužiaľ aj v tomto prípade chýba video s motorkárom a tak sa môžeme len dohadovať ako by to s takým účastníkom cestnej premávky dopadlo.

 

Pozri si video:

1. decembra 2016

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?