Česko: Vodič kamiónu, ktorý zapríčinil zrážku s Pendolinom, dostal 8,5 roka

24. februára 2016
SITA
Dopravna nehoda kamionu a vlaku v cesku.png
Nehoda, ktorá sa stala vlani v júli na železničnom priecestí v obci Studénka v okrese Nový Jičín si vyžiadala smrť troch ľudí a ťažké zranenia ďalších dvadsiatich www.youtube.com

Okresný súd v českom meste Nový Jičín poslal na 8,5 roka do väzenia poľského vodiča Slawomira Sondaja, ktorý podľa obžaloby zapríčinil vlani v júli na železničnom priecestí v obci Studénka v okrese Nový Jičín smrť troch ľudí a ťažké zranenia ďalších dvadsiatich.

Vodič okrem toho dostal aj desaťročný zákaz vedenia motorového vozidla, informoval o tom spravodajský server iDNES.cz.
Prokurátor Aleš Boháč vo svojej záverečnej reči uviedol, že nechápe, ako Sondaj v Poľsku získal vodičský preukaz.

„Podľa môjho názoru zlyhali aj poľské orgány. Za posledné štyri roky má obžalovaný len v Poľsku devätnásť záznamov, vrátane dvoch nehôd. Čo viac sa muselo stať, aby sa vybodoval a prišiel o vodičák?“ opýtal sa Boháč. Na záver prokurátor navrhoval Sondajovi trest osem a štvrť roka väzenia, prípadne deväť rokov.
Pred siedmimi mesiacmi a dvoma dňami, v stredu 22. júla, vošiel päťdesiatročný Slawomir Sondaj ako vodič kamiónu na prejazd, hoci už pol minúty blikali výstražné červené svetlá. Keď sa uzavreli závory, zostal kamión na koľajniciach.

O chvíľu sa prirútil vlak Pendolino, ktorý do nákladného vozidla narazil.
Vodič zrážku prežil takmer bez akejkoľvek ujmy. Zato v Pendoline zomreli traja cestujúci a ďalších dvadsať bolo zranených. Materiálne škody boli vyčíslené na približne 150 miliónov korún.

Rušňovodič Jan Černý, ktorý stačil znížiť rýchlosť súpravy zo 160 na 142 kilometrov za hodinu, prišiel o ľavú nohu a stále sa má viacero vážnych zdravotných ťažkostí.

Pozri si video z nehody:

24. februára 2016

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?