Európska komisia dokončila prípravy na možný odchod Veľkej Británie bez dohody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
hodiny, brexit
Foto: ilustračné, Getty Images
  • aktualizované 25. marca 17:52

BRATISLAVA 25. marca (WebNoviny.sk) – Európska komisia (EK) dokončila prípravy na možný odchod Veľkej Británie z Európskej únie bez dohody 12. apríla. Zároveň naďalej podporuje členské štáty v ich prípravách a naliehavo vyzýva všetkých občanov a podniky v EÚ, aby sa informovali o dôsledkoch možného brexitu bez dohody a dokončili prípravy na neriadený odchod Spojeného kráľovstva.

Informovala o tom v pondelok EK s tým, že je to v súlade so závermi Európskej rady minulý týždeň, v ktorých žiada, aby sa pokračovalo v prípravách krízových plánov na rôzne scenáre. Hoci scenár bez dohody nie je pre EÚ žiaduci, je naň pripravená.

Rušivý vplyv na občanov a podniky

Na základe žiadosti britskej premiérky Theresy Mayovej sa Európska rada vo štvrtok 21. marca dohodla, že posunie termín vystúpenia Spojeného kráľovstva na 22. mája 2019 za predpokladu, že Dolná snemovňa najneskôr do piatku 29. marca schváli dohodu o vystúpení. Ak Dolná snemovňa do tohto dátumu dohodu o vystúpení neschváli, Európska rada sa dohodla, že termín vystúpenia predĺži do 12. apríla. V tomto scenári sa od Spojeného kráľovstva očakáva, že pred uvedeným dátumom naznačí, ako bude ďalej postupovať.

EÚ síce naďalej dúfa, že sa to nestane, no ak dohoda o vystúpení nebude do 29. marca ratifikovaná, brexit bez dohody môže byť skutočnosťou 12. apríla. EÚ sa podľa komisie na túto možnosť pripravila a počas príprav zostala jednotná. Teraz je dôležité, aby si boli všetci vedomí, aké môže mať brexit bez dohody praktické dôsledky a ako sa na ne pripraviť.

V scenári bez dohody sa Spojené kráľovstvo stane treťou krajinou bez akýchkoľvek prechodných opatrení. Od toho momentu sa na Spojené kráľovstvo prestanú vzťahovať všetky primárne a sekundárne právne predpisy EÚ. Nebude sa uplatňovať žiadne prechodné obdobie stanovené v dohode o vystúpení. To bude mať, samozrejme, značne rušivý vplyv na občanov a podniky,“ uviedla EK.

Dodatočné kontroly na hraniciach

Pri tomto vývoji situácie by sa vzťahy Spojeného kráľovstva s Európskou úniou riadili všeobecným medzinárodným právom verejným vrátane pravidiel Svetovej obchodnej organizácie. „EÚ bude musieť začať na hraniciach so Spojeným kráľovstvom okamžite uplatňovať pravidlá a vyberať clá. Týka sa to auditov a kontrol v oblasti ciel, sanitárnych a fytosanitárnych noriem a kontroly dodržiavania noriem EÚ. Napriek rozsiahlym prípravám colných orgánov členských štátov by tieto kontroly mohli na hraniciach spôsobiť značné oneskorenia,“ upozornila EK. Britské subjekty by stratili oprávnenie dostávať granty EÚ a zúčastňovať sa postupov verejného obstarávania EÚ.

Občania Spojeného kráľovstva prestanú byť občanmi Európskej únie. Pri prekračovaní hraníc do Európskej únie budú podliehať dodatočným kontrolám. Členské štáty vykonali rozsiahle prípravy v prístavoch a na letiskách s cieľom zabezpečiť, aby sa tieto kontroly uskutočňovali čo najefektívnejšie, ale napriek tomu môžu vznikať časové sklzy.

Príprava od konca roka 2017

Európska komisia sa pripravuje na scenár bez dohody od decembra 2017. Uverejnila 90 oznamov o pripravenosti na brexit, tri oznámenia a predložila devätnásť legislatívnych návrhov. Európsky parlament a Rada prijali alebo schválili sedemnásť návrhov. V súčasnosti prebieha formálne prijatie všetkých týchto spisov Európskym parlamentom a Radou. Spoluzákonodarcovia čoskoro finalizujú dva ďalšie návrhy.

Krízové opatrenia pre prípad brexitu bez dohody zahŕňajú, napríklad, rozpočet EÚ, prepojenosť a bezpečnosť v leteckej doprave, prepojenosť v cestnej a železničnej doprave, program Erasmus+, nároky na sociálne zabezpečenie, reciprocitu v oblasti víz.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia