Ferrari oslavuje 70 rokov od prvého vyrobeného kusu

17. marca 2017
Ad.jpg
www.youtube.com

Veľkolepé oslavy môžu začať, pretože značka Ferrari oslavuje svoj dôležitý míľnik. Tým je sedemdesiat rokov od prvého vyrobeného automobilu.

Všetko to začalo po druhej svetovej vojne v roku 1947, kedy sa v Taliansku vyrobilo prvé vozidlo, vtedy celkom neznámej značky, Ferrari. Tým prvým modelom bol typ 125 S, ktorý niesol meno Enza po zakladateľovi značky. Na svoju prvú testovaciu jazdu vyšiel do ulíc Maranella.

Motor mal dvanásťvalec s objemom 1,5 litra s výkonom 90 koní. Dnes to možno neznie ako niečo z čoho by vám mala spadnúť sánka, ale taká štandardná Škoda 120 z roku 1988 mala 50 koní. Motor do prvého Ferrari navrhol známy konštruktér Gioachino Colombo.

Automobil bol urobený pre preteky a hneď po dvoch mesiacoch od prvého testovania šiel na ostrý štart. Prvé preteky novej značky sa odohrali na okruhu Piacenza a za volantom bol Franco Cortese. Nakoniec sa, ale do cieľa nedostal, avšak keby nebolo problémov s palivovým čerpadlom, tak by došiel a snáď aj vyhral, pretože sa držal v čele.

Stačilo však vadu odstrániť, doladiť pár maličkostí a Ferrari prešlo cieľom ako prvé pri pretekoch Veľkej ceny Ríma. Po tejto výhre nasledovalo ďalších päť v prvom roku fungovania značky. Naviac si značka trúfla aj do Formule 1, a to hneď v roku 1950.

Zakladateľ značky Enzo Ferrari zomrel roku 1988 vo veku 90 rokov a videl, tak mnoho úspechov, ktoré jeho autá dokázali. Oslavy prvého vyrobeného kusu budú prebiehať hneď v niekoľkých desiatkach zemí a vrcholom bude, ako inak než veľkolepá akcia v Maranellu, kde sa prvý automobil testoval. Pokiaľ u toho chcete byť, zakrúžkujte si dátum deviateho a desiateho septembra.

 

Pozri si video:

17. marca 2017

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?