Inflácia v septembri mierne spomalila na 3,6 percenta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Alkohol
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 12. októbra (WEBNOVINY) – Tempo rastu spotrebiteľských cien v septembri mierne spomalilo.

Podľa údajov Štatistického úradu SR totiž medziročná inflácia meraná národným indexom spotrebiteľských cien dosiahla v deviatom mesiaci 3,6 %, kým v auguste bola na úrovni 3,7 %.

Za prvých deväť mesiacov tohto roka tak spotrebiteľské ceny v priemere medziročne stúpli o 3,7 %. V medzimesačnom porovnaní sa ceny v septembri oproti augustu zvýšili o 0,3 %, kým v auguste medzimesačne rástli o 0,1 %.

Vyjadrenie analytikov

Podľa analytikov za spomalením medziročného rastu cien možno hľadať miernejší rast regulovaných cien. Tie po 5,9-percentnom raste v auguste v septembri stúpli o 5,3 %. Podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka môže za to predovšetkým porovnávacia báza, keď vyprchal efekt zvýšenia cien tepla v septembri minulého roka.

Na druhej strane rast cien podporovali v septembri tradične vyššie ceny vo vzdelávaní, čo súvisí so zvyšovaním niektorých poplatkov začiatkom nového školského roka. Napriek septembrovému poklesu cien ropy rástli aj ceny v doprave a pridal sa aj rast cien potravín.

„Počas jesene očakávame najmä ďalší rast cien potravín ťahaný vyššími nákladmi na ich výrobu. Naďalej však ostáva aj vysoká cena ropy, čo tlačí na rast cien v doprave,“ konštatoval analytik VÚB banky Andrej Arady.

Ako doplnil Marek Gábriš z ČSOB, do konca roka by tak mohla inflácia zotrvať okolo úrovne 3,5 % až 3,6 %. Rast cien však môže byť aj vyšší. „Najmä potraviny sú rizikom pre vyššiu infláciu,“ dodal.

Medziročne najrýchlejšie rástli ceny v doprave, a to o 8,1 %. Nasledovalo vzdelávania s rastom o 6 %, zdravie o 5,6 %, potraviny a nealkoholické nápoje zdraželi o 5,2 %, rozličné tovary a služby o 3,9 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 3,3 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá o 3 %, alkoholické nápoje a tabak o 2,7 %.

Alkohol
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Stúpli ceny odevov, klesli ceny alkoholu

Medziročne vyššie boli aj ceny rekreácie a kultúry o 2,1 %, odevov a obuvi o 1,7 %, poštových a telekomunikačných služieb o 0,8 % a tiež nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu o 0,5 %.

Medzimesačne sa zvýšili ceny za vzdelávanie o 3,5 %, dopravu, hotely, kaviarne a reštaurácie zhodne o 0,9 %, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu o 0,4 %, odevy a obuv o 0,3 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 0,2 % a rozličné tovary a služby o 0,1 %.

Klesli ceny alkoholických nápojov a tabaku o 0,1 %. Na úrovni minulého mesiaca zostali ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá, zdravie, poštové a telekomunikačné služby a za rekreáciu a kultúru.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, v septembri zrýchlila z augustových 2,9 % na 3,1 %.

Čistá inflácia zostala na augustovej hodnote

Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, zotrvala na augustových 2,6 %. Na medzimesačnej báze bola jadrová inflácia v septembri na úrovni 0,3 %, pričom čistá inflácia dosiahla rovnako 0,3 %.

Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo vlani k rýchlejšiemu rastu cien. Priemerný rast cien podľa národnej metodiky totiž v roku 2011 dosiahol 3,9 %, čo bolo v súlade s očakávaniami rezortu financií.

Najvýraznejšie pritom vlani rástli ceny dopravy, energií, potravín a vzdelávania. V tomto roku ministerstvo financií počíta s miernym spomalením rastu cien na 3,7 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek Gábriš