Komora učiteľov podáva podnet na prokuratúru, konanie škôl v Humennom narúša demokraciu

5. novembra 2018

BRATISLAVA 5. novembra (WebNoviny.sk) – Slovenská komora učiteľov v spolupráci s Nadáciou Zastavme korupciu podala podnet na Generálnu prokuratúru SR na mesto Humenné.

Mesto nevypísalo riadny konkurz

Dôvodom je to, že za posledné štyri roky mesto nevypísalo riadny konkurz na riaditeľa Základnej umeleckej školy v Humennom a škola má už tretieho povereného riaditeľa po sebe.

Ako povedal pre agentúru SITA prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman, v Humennom to nie je jediná škola. „Máme informácie, že to takto je aj v iných školách a centre voľného času,“ dodal Crmoman.

Komora učiteľov podala podnet na generálnu prokuratúru najmä preto, že podľa nich konanie škôl narúša demokraciu a porušuje dva zákony – Zákon o štátnej správe v školstve a Zákon o výkone práce vo verejnom záujme.

Obchádzajú radu školy

„Mesto ako zriaďovateľ malo vyhlásiť výberové konanie na riaditeľa školy. Z kandidátov si potom demokraticky vyberá za riaditeľa školy rada školy, kde sú zastúpení rodičia, zamestnanci aj zriaďovateľ. Tým, že to mesto tak nerobí, porušuje legislatívu a obchádza radu školy,“ vysvetlil prezident komory.

Bez výberového konania sa môže miesto riaditeľa obsadiť najdlhšie na šesť mesiacov. Podľa Crmomana sa za šesť mesiacov môže veľa zmeniť. Riaditelia žijú v neistote a takéto riešenie nemá pre školu žiadny zmysel.

Viac k témam: Generálna prokuratúra SR, Slovenská komora učiteľov
Zdroj: Webnoviny.sk – Komora učiteľov podáva podnet na prokuratúru, konanie škôl v Humennom narúša demokraciu © SITA Všetky práva vyhradené.

5. novembra 2018

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?