Kúpil si dodávku Ford Transit a urobil z neho pojazdnú obývačku!

31. januára 2017
Asd 14.jpg
img.cz.prg.cmestatic.com

Chceli sme sa pozrieť na to, ako sa dnes kempuje a vôbec cestuje po svete po vlastnej osi s domovom na kolesách. Celkom nás zaujímalo, čo všetko sa dá s autami urobiť a k tomuto hľadaniu nás inšpiroval starý diel Top Gearu, kde v tú dobu pôsobila známa trojica, ktorá dnes pôsobí v show s názvom The Grand Tour.

A tak sme pri našom hľadaní narazili na niekoľko desiatok videí o tom, ako si ľudia kupujú dodávky, ktoré prerábajú na malé garsónky na kolesách. Zistili sme, že je to vlastne celkom logické, pretože takýto spôsob „domu“ na kolesách je najlacnejší. Respektíve o cenovej výške úprav si rozhodujete do poslednej koruny samy. Karavan by vás stál omnoho viac a prerábať starý nie je vždy úplne ideálne.

Asd 15.jpg

Hneď na úvod vám povieme, že takýto spôsob prerábania dodávok na obytné vozy je možný. Musíte len dostať povolenie od zastúpenia značky na Slovensku. To síce obnáša nákresy a ďalšie veci, ale v konečnom dôsledku to nie je cenovo tragické. Je ale nutné mať napríklad okná a ďalšie veci s homologáciou.

Ako príklad vám dám dodávku Mercedes Sprinter. Ako prvé si zistite, či je prestavba vôbec možná. V našom prípade teda kontaktujeme zastúpenie Mercedesu na Slovensku. Ten nám zdeľuje, že prestavba možná je, ale musíme mať nákres prestavby (mali by vám tiež povedať či má byť technický alebo stačí nákres). Mercedes si za to, že vám proces schvaľuje, povie o menšiu čiastku, ktorá je niekde okolo 55 eur za dodávku zo SR a asi 111 eur za dodávku zo zahraničia. Na registre vozidiel si potom vyplníte žiadosť na prestavbu vozidla. Keď máte povolenie k prestavbe od výrobcu vozidla, malý aj veľký technický a nákres s popisom prestavby, tak môžete vyplnenú žiadosť rovno podať. Aj zato sa niečo platí, ale bohužiaľ nevieme koľko.

Asd 16.jpg

Čo sa týka plynu a elektriky, tak by mali mať patričné oprávnenie a teda platné revízie. Plynár a elektrikár vám ju urobia (napríklad u Volkswagenu v ČR musíte nechať urobiť plynové kúrenie v ich servise, pokiaľ máte dodávku úplne novú, inak vám prepadne záruka). Okrem toho musíte po dokončení prestavby vozidlo prevážiť. Potom už všetky papiere vezmete na STK (automobil logický nesmie na cesty, takže ho doveziete na plošine). Pokiaľ všetko klapne, tak máte skoro vyhraté. STK vám dá papier, na ktorom budú napísané úpravy a nová hmotnosť (poprípade výška auta).

Teraz už len na register vozidiel priniesť papier od STK a čakáme 30 dní na vybavenie.

Pozri si video:

31. januára 2017

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?