Leto je dávno preč a zima sa rýchlo blíži. Ste pripravení?

23. októbra 2016
Kolo.jpg
www.youtube.com

Opäť tu máme čas, kedy budeme pomaličky prezúvať svoje letné pneumatiky na zimné. Je teda na mieste si pripomenúť prečo to robíme, a či to má vôbec zmysel.

Hneď v na začiatku je treba si povedať, že výmena pneumatík zmysel určite má. Zimné pneumatiky sú vyrobené z inej zmesi ako tie letné a sú teda na zimu dokonale uspôsobené. Ich brzdná dráha je kratšia a oveľa lepšie držia stopu pri vyhýbaní sa prekážke. Je však nutné podotknúť, že veľmi staré alebo veľmi opotrebované zimné pneumatiky nie sú ideálnym obutím na zasneženú vozovku a ani zďaleka nemajú vlastnosti ako tie nové.

Cestná vyhláška nám síce hovorí, že zimné pneumatiky musíme mať, keď je na ceste súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza, ale na sneh je treba myslieť už v predstihu a neriešiť prezúvanie na poslednú chvíľu s hromadou ďalších ľudí. Predídete tým nielen návalu ľudí v autoservisoch, ale aj prípadnej pokute či nehode pri jazde na letných pneumatikách. Pokuta sa u fyzickej osoby môže vyšplhať do výšky 60 eur a u právnickej až 3500 eur.

 

Pozri si video:

23. októbra 2016

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?