Mercedes-Benz triedy A bol oficiálne predstavený

4. februára 2018
www.youtube.com, www.mercedes-benz.com
Clipboard03.jpg

Mercedes-Benz triedy A bol oficiálne predstavený!

Nemecká automobilka dala o sebe vedieť ešte pred autosalónom v Ženeve a v Amsterdame tak oficiálne predstavila dlho očakávanú štvrtú generáciu triedy A. Tá zaujme najmä novým multimediálnym systémom MBUX, čo je skratka slov Mercedes-Benz User Experience. Vodičovi má tak uľahčiť ovládanie jednotlivých prvkov. Základom tohto sytému je dotykové ovládanie, no ako sa budete môcť presvedčiť vo videu nižšie, súčasťou systému je aj prepracované hlasové ovládanie využívajúce umelú inteligenciu.

Clipboard07.jpg

Prvé zmeny oproti predošlej generácii môžeme badať už na samotnom dizajne auta. Ten je štýlovejší a to najmä vďaka výraznej maske a tiež detailne prepracovaných svetlometoch. Zákazníci si dokonca budú môcť vybrať svetlomety s technológiou Multibeam LED, ktoré dokážu meniť intenzitu osvetlenia vzhľadom na rôzne podmienky.

Clipboard09.jpg

Základ vozidla bude tvoriť upravená verzia platformy MFA, ktorá sa objavila už pri predošlej generácii a jej označenie bude MFA2. Oproti svojmu predchodcovi trieda A narástla o 2 mm, je dlhšia o 120 mm a širšia o 16 mm. I vďaka týmto rozmerom môžeme badať zväčšenie batožinového priestoru, ktorého objem tvorí 370 litrov a narástol tak o 29 litrov. Obúvať bude kolesá s rozmermi 16 až 19 palcov. Automobilka sa tiež pochválila veľmi dobrou aerodynamikou, keďže súčiniteľ odporu novej generácie má hodnotu 0,25.

Clipboard05.jpgNová generácia triedy A si prešla zmenami aj pod kapotou. Verziu A200 bude poháňať 1,4-litrový benzínový štvorvalec M 282 s výkonom 120 kW a krútiacim momentom 250 Nm. Vo verzii A250 sa predstaví taktiež benzín a to dvojlitrový štvorvalec M 260, ktorý má výkon 165 kW a krútiaci moment 350 Nm. Úvodnú ponuku pohonných jedotiek nám uzatvára 1,5-litrový turbodiesel OM 608, ktorý uvidíme vo verzii A 180d. Výkon dieselového motora je 85 kW a krútiaci moment 260 Nm. Chýbať samozrejme nebude systém pohonu všetkých kolies 4Matic.

 

 

 

 

4. februára 2018

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?