Nemecké diaľnice budú zaťažené mýtom pre osobné automobily

31. januára 2017
Asd 12.jpg
upload.wikimedia.org2009).jpg

Nemecká vláda schválila zavedenie diaľničných poplatkov pre osobné automobily a hneď na to sa v Bruseli stretla skupinka európskych zemí, ktoré majú k poplatkom výhrady.

Poplatky nadobudnú platnosť buď roku 2018, alebo 2019. Ešte tento návrh musí prejsť parlamentom. Tento návrh má jednu obrovskou nevýhodu pre štáty, kde vek aut je niekde okolo reálnych 13 rokov. Ide o to, že sa má platiť v závislosti na množstve emisii, ktoré dané vozidlo produkuje. Na desať dní to vychádza v rozmedzí 2,5 eur až po 25 eur. To je opäť bič na ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť novšie ekologickejšie autá. Najdrahšie ale bude ročné mýtne, ktoré má stáť 130 eur! Mohlo by sa špekulovať o súvislosti s narastajúcimi sťažnosťami od Nemcov na stav diaľnic. Štát na opravy hustej diaľničnej siete údajne nemá dosť peňazí.

Každopádne sa diaľničným poplatkom v Nemecku neteší Rakúsko, ktoré spoločne s Holandskom a Českom protestujú v Bruseli. Dokonca sa údajne pripravuje žaloba k Európskemu súdu. Uvidíme časom, ako sa celá situácia bude vyvíjať.

31. januára 2017

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?