Predaj ojazdeného auta je po novom zložitejšie, pribudla nová povinnosť

20. januára 2016
Bmw.jpg
Prepis vozidla mimo okresu je po novom zložitejší www.pixabay.com

Od začiatku roku 2016 sa predaj jazdených vozidiel skomplikoval. Pri prepise nastali malé zmeny, ktoré nepotešia pôvodného a ani nového majiteľa. 

Pri predaji v okrese sa nemení nič. Zmeny sa týkajú pri prepise mimo okresu – napríklad pôvodný majiteľ zo Žiliny predáva auto do Štúrova. Po novom je povinný zúčastniť sa odhlásenia v Žiline aj nový majiteľ zo Štúrova alebo si môže vybaviť úradne overené splnomocnenie na daný úkon.

Zmeny priniesla novela zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke. Polícia sa takto rozhodla bojovať proti neevidovaným autám. Stávalo sa totiž, že autá sa nahlasovali na ľudí, ktorí o prepise vôbec nevedeli a dané vozidlo ani nekúpili.

Po novom chce Ministerstvo vnútra dosiahnuť to, aby sa pri odhlasovaní auta v pôvodnom okrese dostavil aj jeho nový majiteľ, teda osoba, ktorá si je vedomá, že bude budúcim majiteľom odhlasovaného vozidla. Do tej doby celý proces vedel vybaviť majiteľ auta, postačilo len meno na koho sa auto odhlasuje. Po novom to teda bude o čosi náročnejšie nie len finančne, ale aj časovo pre oboch zainteresovaných.

Je tu možnosť využiť služby priamo cez portál Slovensko.sk alebo úradne overené splnomocnenie, ktoré vybavíte na matrike alebo u notára.

Výnimku pri prevode tvoria iba rodinný príslušníci držiteľa, kde nie je potrebné dokladať splnomocnenie.

20. januára 2016

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?