Prípad aktivistov Greenpeace ostáva Krajskej prokuratúre Trenčín, Čižnár nevidí dôvod na odňatie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
greenpeace
Foto: ilustračné, SITA

BRATISLAVA 13. decembra (WebNoviny.sk) – Prípad dvanástich aktivistov a aktivistiek Greenpeace zostáva v kompetencii Trenčianskej krajskej prokuratúry.

Rozhodol o tom generálny prokurátor Jaromír Čižnár, podľa ktorého sú návrhy obvinených neopodstatnené, pretože nezistili zákonné dôvody, resp. žiadne konkrétne skutočnosti a okolnosti, ktoré by odôvodňovali odňatie predmetnej trestnej veci krajskej prokuratúre a jej prikázanie inej, krajskej, prokuratúre. Agentúru SITA dnes o tom informovala riaditeľka Greenpeace Slovensko Ivana Kohutková.

Aktivisti vyjadrili pochybnosti

Vnímame pozitívne, že namiesto Okresnej prokuratúry v Prievidzi bude dozor nad trestným konaním vykonávať Okresná prokuratúra v Trenčíne. Avšak fakt, že vyšetrovanie veci zostáva v kraji, vyvoláva naďalej pochybnosti. Naše obavy pretrvávajú, lebo sme presvedčení o riziku, pre ktoré aktivisti a aktivistky návrh na odňatie podali,“ poznamenala Kohutková.

Ako Kohútková doplnila, existuje predpoklad, že väčšina obyvateľov v regióne, kde pôsobí spoločnosť HBP, a. s., má v blízkej rodine alebo okruhu blízkych priateľov a známych niekoho, kto je zamestnancom tejto spoločnosti. „Existuje teda dôvodná pochybnosť, že orgány činné v trestnom konaní budú vo vzťahu k subjektu namietajúcemu ťažbu postupovať nezaujato, nakoľko ich blízki môžu stratiť pracovné miesto,“ dodala hovorkyňa Greenpeace Slovensko. „Aj to sú dôvody, pre ktoré aktivisti a aktivistky podali návrh na odňatie prípadu Krajskej prokuratúre Trenčín. Dôvodom sú pochybnosti o neuzaujatosti orgánov činných v trestnom konaní,“ spomenula hovorkyňa.

Dôvody väzby neexistovali

Dvanásti aktivisti a aktivistky zo Slovenska, Českej republiky, Fínska, Nemecka a Belgicka vyvesili v stredu 28. novembra na ťažobnú vežu uhoľnej spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza transparent s odkazom „SKONČITE DOBU UHOĽNÚ“. Prokuratúra v Prievidzi ich následne obvinila z prečinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia formou spolupáchateľstva, za ktorý hrozí trestom až päť rokov vo väzení. Súd v Prievidzi následne rozhodol o väzobnom stíhaní aktivistov.

Generálny prokurátor Čižnár dal po preštudovaní spisu príkaz na prepustenie všetkých 12 aktivistov Greenpeace z väzby. Generálna prokuratúra dospela k záveru, že dôvody väzby neexistovali už pri podávaní návrhu na jej uvalenie. „Úteková väzba nemala byť uvalená. To znamená, že sú vo väzbe neprávom,“ vyhlásil Čižnár. Ani skutok, ktorý aktivisti spáchali, nie je podľa Čižnára dobre právne kvalifikovaný. Rozhodnutie Okresného súdu v Prievidzi uvaliť na aktivistov väzbu, nechcel Čižnár začiatkom decembra komentovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jaromír Čižnár
Firmy a inštitúcie Greenpeace