Saková do vyšetrovania členov Za slušné Slovensko nezasahuje, polícia nemá byť súčasťou politiky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Milan Lučanský, Denisa Saková
Zľava: Prezident PZ SR Milan Lučanský a ministerka vnútra SR Denisa Saková počas brífingu prezidenta PZ k anonymnému podaniu trestného oznámenia v súvislosti s iniciatívou Za slušné Slovensko v priestoroch Krajského riaditeľstva Policajného zboru (PZ) v Banskej Bystrici. Banská Bystrica, 13. november 2018. Foto: SITA/Peter Rusko

BANSKÁ BYSTRICA 13. novembra (WebNoviny.sk) – Ministerka vnútra SR Denisa Saková sa na tlačovom brífingu v Banskej Bystrici vyjadrila k vypočúvaniu členov iniciatívy Za slušné Slovensko s tým, že nikdy do prebiehajúceho vyšetrovania nezasahovala a bude vyžadovať, aby si všetci vykonávali svoju prácu na základe zákona a v súlade so zákonom.

Polícia nesmie byť súčasťou politiky,“ uviedla ministerka s tým, že polícia musí prešetriť každé jedno podanie nezávisle na tom, či je anonymné a bez ohľadu na to, kto ho podal a kto v ňom bude riešený. Ako doplnil prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský, informáciu o prípravnom konaní sa dozvedel až v utorok z médií. Na základe toho sa spojil s vyšetrovateľom, ktorý mu oznámil niektoré skutočnosti týkajúce sa anonymného trestného oznámenia adresovaného priamo riaditeľovi NAKA Petrovi Hraškovi a doručeného 10. septembra.

Zasahovať môže len prokurátor

Ako ďalej uviedol prezident PZ SR, riaditeľ NAKA po prečítaní a vyhodnotení trestného oznámenia rozhodol o pridelení na protikorupčnú jednotku. Podľa Lučanského je v tomto prípade podozrenie z korupčného správania, alebo na niektorý ekonomický alebo daňový trestný čin, keďže to vyšetruje práve táto jednotka. Príslušný vyšetrovateľ následne pristúpil ku krokom, v ktorých sa v rámci predprípravného konania snaží o doplnenie informácií, aby mohol v zákonnej lehote rozhodnúť, či sa bude v konaní pokračovať.

Jediný kto do tohto môže zasahovať, je iba dozorujúci prokurátor, ale to až potom, ak sa rozhodne, že sa bude v tomto trestnom oznámení ďalej pokračovať,“ ozrejmil Lučanský s tým, že ani on ani nikto iný dovtedy nemôže do konania zasahovať. Tak ako aj v utorok dopoludnia vyhlásil, že polícia je povinná preveriť každé trestné oznámenie. V súvislosti s iniciatívou Za slušné Slovensko bolo podľa neho podaných päť trestných oznámení, z čoho boli štyri odmietnuté.

Iniciatíva Za slušné Slovensko na vypočúvanie zo strany NAKA a podozreniam zo sledovania reaguje ďalším protestom, ktorý bude v piatok 16. novembra o 17:00 v Bratislave. Informovala o tom na brífingu Karolína Farská. Ako pre agentúru SITA uviedla koordinátorka platformy Nie v našom meste Martina Strmeňová, v Banskej Bystrici sa k protestu pripoja v sobotu 17. novembra o 17. hodine. „Symbolicky za dobu pred 89-tym a pevne za dnešok aj za jar 2018. Občiansky hlas sa umlčať nedá,“ uviedla Strmeňová.

Neprístupné praktiky

Na NAKA prišlo anonymné podanie, organizátorov zhromaždení Za slušné Slovensko vypočúvajú pre korupciu. Organizátori považujú tieto praktiky za neprípustné, hovoria o šikane, na druhej strane zdôraznili, že za osem mesiacov od organizovania protestov majú s políciou dobré skúsenosti a vedia, že v nej pracuje mnoho slušných ľudí. K možným podozreniam, že boli títo ľudia sledovaní bezpečnostnými zložkami štátu, zasadne aj mimoriadny parlamentný výbor pre kontrolu Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorý zvolá jeho predseda, opozičný poslanec Gábor Grendel (OĽaNO).

Policajný vyšetrovateľ predvolal osoby, ktoré mohli byť podľa trestného oznámenia zneužité, čiže svojím spôsobom poškodené. Dal im oznámenie k nahliadnutiu. Požiadal ich o doplnenie informácií, a to o nazretie do výpisu z účtov za účelom vyhodnotenia pravdivosti trestného oznámenia. Polícia tak na svojom facebooku reagovala na medializované informácie o vypočúvaní organizátorov iniciatívy Za slušné Slovensko.

Organizátori demonštrácií Za slušné Slovensko chodia posledné dni na výsluchy na Národnú kriminálnu agentúru. Ako informoval Denník N, vyšetrovateľ protikorupčnej jednotky Peter Jakubík ich predvoláva na výsluch vo veci „korupcia a iné“. Na výsluchu už podľa denníka boli Juraj Šeliga, Karolína Farská, Katarína Nagy Pazmány, Táňa Sedláková a Veronika Bruncková. Vo štvrtok ich majú nasledovať ďalší. „Vyšetrovateľ im oznámil, že na nich niekto podal anonymné trestné oznámenie, že organizovali štátny prevrat a platí ich George Soros,“ informuje denník.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Denisa SakováGábor GrendelJuraj ŠeligaKarolína FarskáMilan Lučanský
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúra