Švédsko má prvú elektrodiaľnicu na svete

12. júla 2016
Tgt.png

Prednedávnom odštartovala testovacia premávka prvej elektrodiaľnice na svete vo Švédsku. Na dvojkilometrový úsek vyšli vozidlá napojené na elektrické vedenie známe najmä zo železnice. Cieľom projektu je znížiť emisie z dopravy.

Prípravy trvali rok a nakoniec vznikol dva kilometre dlhý úsek na diaľnici E16, po ktorej v Štokholme jazdia kamióny pripojené na trolejbusové vedenie. Trucky napojené na toto vedenie údajne spotrebujú o polovicu menej energie ako bežné spaľovacie motory. Hlavne produkujú menej emisií.

Vozidlá môžu na elektrinu jazdiť až 90 km/h. Pokiaľ by behom svojej jazdy stratili kontakt s trolejmi, spustí sa naftový motor. Vodička testovacieho kamiónu poznamenala, že nespoznala výraznejší rozdiel oproti naftovému motoru, avšak za veľké plus považuje absolútny kľud v kabíne. Hybridné vozidlo spoločne vytvorili spoločnosti Scania a Siemens. Testovacím úsekom budú kamióny prechádzať dva roky, a pokiaľ sa osvedčí, plánujú ho rozšíriť. Ďalšia plánovaná elektrická diaľnica by mala vzniknúť budúci rok v Kalifornii.

12. júla 2016

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?