Švédsky súd uznal, že utečenci vo Švédsku môžu šoférovať bez vodičského preukazu

25. januára 2016
Svedska policia.png
Švédska polícia to nebude mať ľahké www.youtube.com

Práve teraz bude polícia v Blekinge vyšetrovať množstvo prípadov, kedy polícia zastavila vodičov bez vodičského preukazu a pritom tvrdili, že ho majú, len ho stratili.

V septembri minulého roka vo Švédsku zatkli 22 ročného občana Bosny za to, že počas jeho jazdy autom do miestneho baru nemal pri sebe platný vodičský preukaz. Stanica Sveriges Radio informovala, že po tom, ako muž prehlásil, že vodičský preukaz stratil pred deviatimi mesiacmi počas imigrácie do Švédska, no nebol to schopný dokázať, tak sa prípad dostal pred súd.

Krátko na to súd obvineného muža z nelegálnej jazdy zbavil žaloby, pretože žalobca nemohol preukázať to, že Bosňan v skutočnosti nevlastnil žiadny vodičský preukaz vo svojej domácej krajine.

Vyšetrovatelia majú momentálne na stole približne 30 podobných prípadov. Z krajín odkiaľ pochádzajú migranti, a v ktorej tvrdia, že vodičský preukaz vlastnili, je veľmi ťažké dokazovať a získavať akékoľvek záznamy.

Kým nie je občan platne registrovaný vo Švédsku, nemusí vlastniť švédsky vodičský preukaz. A od toho dátumu, kedy prebehne azylová registrácia, švédsky zákon hovorí, že azylant musí do roka absolvovať skúšky na vydanie platného švédskeho vodičského preukazu.

Ďalej to znamená, že napríklad v priebehu azylového konania, ktoré môže trvať rok a pol a ešte jeden rok zákon, ktorý umožňuje v praxi získať potrebné doklady, teda môžu migranti riadiť auto bez vodičského oprávnenia spolu až dva a pol roka.

25. januára 2016

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?