Talianska vintage dáma s menom Laverda

8. júna 2016
Laverda 1.jpg
www.laverda.it

Brázdiť slnečné Toskánsko na tele litrového trojvalca, to by bolo niečo pre fajnšmekrov.

Rachot ako sa patrí, kožená bunda a okuliare, old school jazdy na motocykloch. Pôvodne firma vyrábala poľnohospodárske stroje, ale dobre urobila, že sa pustila do výroby motoriek. Prvý úspech zožala na pretekoch v roku 1952, kde na trase Miláno-Tarent obsadili Laverdy prvých päť miest! Konkurenti z Ducati mohli len dýchať prach čo za sebou talianske malé objemovky nechali. A ten štýl, Taliani sa nedali zaprieť – otáčkomer aj tachometer ozvláštňovala typická trikolóra.

Trh sa posúval ďalej a v Laverde tiež nespali. Prvotný dvojvalec 650 zvýšil objem na 750, no mali za zadkom Hondu so štvorvalcom, a preto sa poponáhľali a v 70. Rokoch predstavili litrový motor. Z technickej stránky to nebolo nič iné ako dvojvalec 750 s jedným valcom navyše. To však konštruktérom nestačilo a svetlo sveta uzrel model 1000 3C s oveľa lepším prevedením, s výkonom 80 koní a rýchlosťou až 200 km/h.

Žiadna krása nevydrží večne, a tak sa aj táto panička ubrala aj s firmou do dôchodku v roku 1985. Nadšený majiteľ či zberateľ si ponechal túto mašinku nielen na pohladenie zraku, ale so šikovnými rukami a náležitým servisom môžu tradičné Laverdy ešte stále podráždiť povrch ciest.

Laverda
www.laverda.it

 

8. júna 2016

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?