Trenčiansky kraj ide svojou cestou, župan Baška nepodpísal Zelené memorandum

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jaroslav Baška
Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška. Foto: archívne, SITA/Tomáš Somr.

TRENČÍN 18. mája (WebNoviny.sk) – Podpis predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslava Bašku chýba pod Zeleným memorandom, na ktorom sa dohodli župani začiatkom týždňa v Košiciach. Deklarovali v ňom záujem záujem spoločne postupovať pri ochrane životného prostredia.

„Ak chceme bojovať proti negatívnym dopadom na našu krajinu, musíme v prvom rade pristúpiť k jej revitalizácii. Preto sa teším, že sme sa dohodli na spoločnom postupne,“ povedal po podpise Zeleného memoranda trnavský župan a predseda Združenia samosprávnych krajov SK 8 Jozef Viskupič. Trenčiansky župan Jaroslav Baška svoj podpis pod dokument nepridal.

Zelená župa

„Trenčianska župa víta každú snahu o ochranu životného prostredia, teda aj iniciatívu samospráv, ktoré podpísali Zelené memorandum, zároveň im praje, aby malo toto memorandum čo najviac aktívnych výstupov. Trenčiansky samosprávny kraj ide už niekoľko rokov v oblasti ochrany životného prostredia vlastnou cestou, urobil množstvo krokov, zrealizoval viac projektov a v snahe rozvíjať vlastné projekty a aktivity zamerané na znižovanie environmentálnej stopy chce pokračovať aj naďalej,“ informovala agentúru SITA Lenka Kukučková z kancelárie predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Trenčianska župa podľa Kukučkovej už v roku 2015 ako prvá rozbehla vlastný environmentálny projekt Zelená župa, ktorým podnecuje svojich obyvateľov k ekologickému mysleniu a ochrane životného prostredia.

Podporujú elektromobilitu

Kraj tiež investuje do budovania cyklistickej infraštruktúry, podporuje elektromobilitu a znižovanie energetickej náročnosti budov organizácií vo svojej pôsobnosti.

„Súčasťou zelených aktivít je aj podpora environmentálneho vzdelávania formou odborných seminárov, podpora ekologicky ladených projektov cez grantový program Zelené oči či vôbec prvá Krajská koncepcia environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety v rámci Slovenskej republiky,“ dodala Kukučková.

Vyzvali mestá a obce

Zástupcovia SK8 v Zelenom memorande vyzvali všetkých reprezentantov miest a obcí, ako aj všetkých zainteresovaných zo všetkých sektorov i občanov, na spoluprácu na obnove prírodného dedičstva a krajiny.

Samosprávne kraje deklarovali záujem spolupracovať, podporovať, iniciovať a presadzovať riešenia, ktoré budú vodné bohatstvo na Slovensku permanentne obnovovať, aby regióny nevysychali a boli bohaté na vodné zdroje.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie TSK Trenčiansky samosprávny kraj (VÚC)