Vodíková platforma SURUS od General Motors

22. októbra 2017
General Motors
Surus.jpg

 Automobilka General Motors predstavila vodíkovú nákladnú platformu!

Americká automobilka General Motors na Asociácii armády Spojených štátov AUSA 2017 (Association of the United States Army 2017) predstavila univerzálnu vodíkovú nákladnú platformu s názvom SURUS (Silent Utility Rover Universal Superstructure). Platforma dostala názov po osobnom slonovi Hannibala, s ktorým prešiel cez Alpy.

Koncept SURUS nepotrebuje vodiča, čím sa odstránila kabína a vzniklo viac nákladného priestoru. Ten je výnimočný najmä svojou univerzálnosťou využitia. Platforma môže poslúžiť napríklad na prepravu klasického kontajneru alebo núdzového generátora el. energie. Z platformy SURUS by sa taktiež dala zostrojiť záchranná ambulancia, stavebný stroj alebo snowcat.

SURUS poháňajú dva elektrické motory, ktoré prenášajú silu na všetky štyri kolesá. Elektrickú energiu vyrábajú vodíkové palivové články, ktoré skrze lithium-iontové akumulátory dodávajú energiu elektromotorom. Vďaka vodíkovým palivovým článkom sa dojazd odhaduje na 640 km jazdy po spevnenej ceste a nabitie by malo trvať oveľa kratšie, než u klasických elektromobiloch. Uvidíme, či sa tento nápad podarí pretaviť aj do konkrétnej podoby, no platforma SURUS má na to rozhodne potenciál.

 

22. októbra 2017

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?