Vývoj sa nedá zastaviť, a to ani pri volantoch Formuly 1. Pozrite sa ako sa menili

1. decembra 2016
Jpg.jpg
www.youtube.com

Monoposty Formule 1 sú známe svojim neustálym vyvíjaním použitej technológie. Za celú jej históriu sa vyvinulo snáď všetko. Jednou z týchto vecí je určite volant.

fo

Pôvodný volant bol oproti tomu dnešnému úplne obyčajný a prakticky nič nestál. Zato dnes je volant pilotov Formule 1 plný technológií a jeho cena je miliónová. Jeho hodnota bola v minulosti zvýšená použitím diamantov pri zvláštnych udalostiach. Keď už sme pri tom, tak v jedných pretekoch pred rokmi sa stratil diamant, ktorý bol umiestnený na „nose“ Formuly 1, ktorá havarovala.


Späť, ale k volantom Formule 1. Vývoj volantu bol nutnosťou kvôli použitým chytrým technológiám. Prakticky bez tlačidiel sa volant obišiel od roku 1957 do roku 1984. Tvar volantov sa až na výnimky takmer nemenil. Jeho veľké premeny začali až od roku 1989. To sa menil tvar volantov a pribúdali riadiace tlačidlá.


V dnešnom volante už sa skrývajú všetky potrebné ovládania celého vozidla a preto stúpa tiež ich cena. Keby ste do moderného monopostu nasadili starý volant z minulých rokov, tak proste neodídete. Inováciu nezastavíš a volant je takým kľúčom k inovácii elektronických systémov monopostov.

 

Pozri si video:

1. decembra 2016

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?